O roli geodety

tak dlatego, że takie drobne prace nie wymagają od nich posiadania bardzo skomplikowanych narzędzi pomiarowych, a jednocześnie są one przeprowadzane bardzo często, a wobec tego stają się dla nich stałym źródłem dochodu. Takie

O roli geodety

Sprawnie przeprowadzane prace geodyzyjne

Geodeci starają się w bardzo sprawny sposób wykonywać zlecane sobie prace. Bardzo lubią oni wykonywać drobne prace geodezyjne. Dzieje się tak dlatego, że takie drobne prace nie wymagają od nich posiadania bardzo skomplikowanych narzędzi pomiarowych, a jednocześnie są one przeprowadzane bardzo często, a wobec tego stają się dla nich stałym źródłem dochodu.

Takie proste zlecenia geodezyjne wykonywane są podczas robienia podjazdu do nowego domu oraz jego rozbudowy. Dlatego bardzo często są one wykonywane przez geodetów pracujących na własny rachunek lub takich, dla których wykonywanie drobnych zleceń geodezyjnych stanowi dodatkowy dochód. Wszystko to sprawia, że usługi geodezyjne są obecnie ogólnie dostępne.


Hasło w Wikipedii: inwentaryzacja powykonawcza

Inwentaryzacja powykonawcza, lub geodezyjny pomiar powykonawczy ? zespół czynności technicznych (pomiarowych, obliczeniowych, kartograficznych) w geodezji, w wyniku których powstają dokumenty i bazy danych dotyczące usytuowania poziomego i pionowego obiektów budowlanych nadziemnych, naziemnych oraz podziemnych, pozwalający na określenie współrzędnych X, Y oraz rzędnych wysokości H mierzonych obiektów. Pomiary inwentaryzacyjne wykonuje się w oparciu o geodezyjną osnowę poziomą i wysokościową. Pomiar powykonawczy należy do grupy pomiarów bezpośrednich, czyli takich, które wymagają bezpośredniego kontaktu z przedmiotem pomiaru.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Inwentaryzacja_powykonawcza


Mapa - krótki opis z Wikipedii

Mapa (z łac. mappa ? obrus) ? uogólniony obraz powierzchni Ziemi lub jej części (także nieba lub planety czy innego ciała niebieskiego), wykonywany na płaszczyźnie, w skali, według zasad odwzorowania kartograficznego, przy użyciu umownych znaków graficznych. Mapa stanowi podstawowe narzędzie badań i prezentacji wyników w historii, geografii i geodezji.

Przeniesienie powierzchni ze sfery (Ziemia nie jest idealną kulą, ma nieregularny kształt geoidy, ale przy sporządzaniu mapy przyjmuje się założenie o jej kulistości, lub że jest elipsoidą obrotową) na płaską powierzchnię mapy wymaga:

zastosowania odpowiedniego rzutu, czyli odwzorowania kartograficznego,
zmniejszenia obrazu do żądanej skali,
zastosowania przyjętych znaków umownych (zobacz: legenda mapy),
uogólnienia przedstawionego obrazu.
Nauka o mapach to kartografia, zaś znaki kartograficzne to symbole, za pomocą których wyraża się treść mapy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mapa



© 2019 http://ranking-piekarnikow.info.pl/