Znalezienie dobrego dywanu do przedpokoju
W wielu domach dywany lub małe dywaniki kładzione są w przedpokojach. Dzieje się tak głównie wówczas, gdy przedpokoje są zimne lub prostu potrzebują jakiegoś elementu ozdobnego, żeby mogły lepiej wyglądać. Jednak znalezienie dobrego dywanu do przedpokoju może nie być takie proste z uwagi na to, że musi on zostać dobrze dopasowany do wielkości przedpokoju i posiadać raczej stonowane kolory, a najlepiej jest, jeżeli pomaga w utrzymaniu przedpokoju w czystości.
W nowoczesnych przedpokojach, oprócz dywaników i tradycyjnych szafek na buty zamieszczane są również ozdobne wieszaki i stojaki oraz sztuczne kwiaty. Dzięki temu przedpokój może stać się wizytówką całego domu. Dobrze dobrany dywan może sprawić, że będzie się on wydawał dużo bardziej przytulny.
Czym jest tkanina i jak się ją tworzy? Wikipedia
Tkaniny, w odróżnieniu od pozostałych typów płaskich wyrobów włókienniczych, powstają zawsze z dwóch układów nitek - osnowy i wątku. Połączenie tych dwóch układów według określonego porządku (splotu) tworzy strukturę tkaniny. Właściwości nitek osnowy i wątku wpływają na właściwości wytworzonej z nich tkaniny. Zatem podstawowe parametry struktury tkaniny to:
Splot tkacki ? wpływa na wygląd i przeznaczenie tkaniny. Możliwość łączenia splotów powoduje, że otrzymuje się olbrzymią liczbę rozwiązań splotowych tkanin o różnym przeznaczeniu.
Liczność (gęstość) osnowy i wątku ? wpływa na elastyczność i przepuszczalność tkaniny.
Wrobienie osnowy i wątku ? w tkaninie nitki osnowy i wątku oplatają nitki układu przeciwnego, tworząc linię falistą. Wskutek tego długość nitki osnowy w 1 metrze tkaniny jest nieco większa niż 1 metr, a długość pojedynczego wątku jest większa niż szerokość tkaniny. Różnica ta zależy od splotu tkackiego, liczności nitek osnowy i wątku, grubości nitek oraz techniki wytwarzania.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tkanina
Dywan w Wikipedii
Dywan ? tkanina dekoracyjna przeznaczona do pokrycia pewnych płaszczyzn (najczęściej podłóg, czasem także ścian).
Dywany pojawiły się prawdopodobnie w Azji Centralnej między III a II tysiącleciem p.n.e. Dywan widnieje na fladze Turkmenistanu.
Słowo dywan, według językoznawcy Aleksandra Brücknera, pochodzi od tureckiego diwan (rada, biuro), a to z kolei z języka perskiego, gdzie oznacza ?trybunał?. Dywany mają różne kształty, kolory i rozmiary.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dywan