Dlaczego warto oszczędzać wodę?

ceny rosną, najwyższe są w miastach, gdzie ciepła woda jest wyjątkowo droga. Wiadomo, że ludzie przecież nie przestaną się myć. Można używać prysznica, jednak kontrolujmy regularnie stan baterii - duża ilość kamienia sprawi, że wo

Dlaczego warto oszczędzać wodę? Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

Mniej wody z kranu

Woda jest bardzo cennym surowcem, również w sensie dosłownym. Z roku na rok ceny rosną, najwyższe są w miastach, gdzie ciepła woda jest wyjątkowo droga. Wiadomo, że ludzie przecież nie przestaną się myć. Można używać prysznica, jednak kontrolujmy regularnie stan baterii - duża ilość kamienia sprawi, że wody poleci z prysznica mniej, co nie znaczy, że zużyjemy jej mniej. Wypada również sprawdzić, czy nasza słuchawka (lub bateria do wanny) ma perlator. Dzięki niemu ciśnienie wody pozostanie wysokie, jednak poleci jej mniej. Dużo wody marnujemy, czekając aż poleci nam ciepła. Niestety, w większości wypadków nie można nic na to poradzić.


Rządowa dotacja do domów pasywnych - kilka gorzkich uwag

Tym razem będzie o dotacjach. Ten rok obfituje w rządowe pomysły na dofinansowanie rynku nieruchomości - jest "Mieszkanie dla Młodych", mają być mieszkania na wynajem (chyba też dla młodych), no i jest program dotacji do budowy domów energooszczędnych ( 30 tysięcy) i pasywnych ( 50 tysięcy ).

No i super - zbuduj dom pasywny, dołożymy ci 50 tysięcy. Wygląda dobrze, ale realia takie nie są. Czemu więc mimo dużego zainteresowania (jak twierdzą bankowcy), mało kto korzysta z tej świetnej opcji? Pewnie dlatego, że od kwoty dotacji trzeba zapłacić... podatek dochodowy. Więc już na "dzień dobry" tracimy całkiem sporo. Po drugie - dokumentacja, weryfikacja, audyty, dokumentacja... I jeszcze więcej dokumentacji. Mało, że kolejne tysiące idą sobie gdzieś (bo gdzie to nikt nie wie), to jeszcze nie masz gwarancji, że te wszystkie (z pewnością niezbędne) wymagania dasz radę spełnić. Tak więc na samą technologię (np. płyta fundamentowa, rekuperator, okna pasywne) za dużo nie zostaje.


Zużywanie wody i ekologia

Obecnie sprzęt AGD jest dość oszczędny. Dotyczy to również sprzętu używającego wody - czyli pralek i zmywarek.

Ale jeżeli przejmujemy się ekologią, musimy się zastanowić nad tym, jakich środków chemicznych używamy. W gruncie rzeczy jedynymi z bardziej szkodliwych dla przyrody, są środki piorące. Zawierają chociażby fosforany, które są odpowiedzialne za rozrost glonów, co może być przyczyną problemów w ekosystemie.



© 2019 http://ranking-piekarnikow.info.pl/